Anul școlar s-ar putea prelungi dacă greva va dura prea mult

Anul școlar s-ar putea prelungi dacă greva va dura prea mult
Niciun elev nu va rămâne fără posibilitatea de a susține examenul, fie Evaluarea națională, fie examenul de Bacalaureat”, a spus ministrul Educației.
Ligia Deca a susținut o declarație de presă în care a precizat că elevii vor beneficia de posibilitatea de prelungire a cursurilor și a calendarelor de evaluări, adăugând că momentan, calendarul pentru Bacalaureat rămâne neschimbat.
“Termenul pentru încheierea mediilor pentru clasa a XII-a și clasa a XIII-a este de 2 iunie. În cazul în care va fi nevoie, vom prelungi acest termen în așa fel încât toți copiii să aibă situația școlară încheiată. Niciun elev nu va rămâne cu situația școlară neîncheiată. Niciun elev nu va rămâne fără posibilitatea de a susține examenul, fie Evaluarea națională, fie examenul de Bacalaureat”, a spus ministrul Educației.
Ligia Deca a fost întrebată de jurnaliști “pe ce se bazează” când afirmă că niciun elev nu va rămâne fără examenele susținute: “Este evident că dacă conflictul se va prelungi, vom avea această posibilitate de prelungire a cursurilor și de reprogramare a calendarelor de evaluări. Niciun elev nu va ajunge în situația în care să nu-și dea examenele de final de gimnaziu sau de liceu”.
Referitor la elevii care vor să meargă la facultăți în străinătate, ministrul susține că va lua legătura cu reprezentanții sistemelor educaționale din alte țări, “pentru a explica situația și pentru a încerca să-i ajutăm pe cei care au nevoie de un timp suplimentar pentru a putea depune documentele necesare”.
Citește și:
- 10:45 - Ninge în centrul țării. Drumarii intervin pe DN1
- 10:14 - Toți cei 5 marinari aflați pe remorcherul scufundat în zona Portului Midia, declarați morți
- 09:55 - A început ședința Coaliției, pentru deblocarea impasului legat de buget. Bolojan ar putea să accepte amendamentele PSD, la intervenția lui Nicușor Dan – SURSE/VIDEO
- 09:13 - Incendiu la Spitalul Bălăceanca. A fost activat Planul Roșu de intervenție
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News











