INGRID MOCANU: „DACĂ DECIZIA SE MENȚINE LA ICCJ, TURUL 2 TREBUIE RELUAT CU GEORGESCU ȘI LASCONI”

INGRID MOCANU: „DACĂ DECIZIA SE MENȚINE LA ICCJ, TURUL 2 TREBUIE RELUAT CU GEORGESCU ȘI LASCONI”
Avocatul Ingrid Mocanu a analizat în direct la Realitatea PLUS implicațiile juridice ale deciziei Curții de Apel Ploiești privind anularea alegerilor prezidențiale din 2024.
Avocatul Ingrid Mocanu a analizat în direct la Realitatea PLUS implicațiile juridice ale deciziei Curții de Apel Ploiești privind anularea alegerilor prezidențiale din 2024. Potrivit acesteia, dacă hotărârea de suspendare rămâne în vigoare și este confirmată de Înalta Curte de Casație și Justiție, turul al doilea al alegerilor va trebui reluat cu candidații Dumitru Georgescu și Elena Lasconi.
„Trebuie verificat dacă este pe portalul instanțelor – și este acolo, am verificat și eu. Asta este foarte clar”, a declarat Mocanu, subliniind că singurele incertitudini vizează autenticitatea deciziei, în contextul în care s-a vehiculat și posibilitatea unui atac cibernetic.
Ea a explicat că decizia Curții de Apel Ploiești suspendă efectele Hotărârii 32/2024 a CCR, ceea ce, prin efectul juridic, reactivează Hotărârea 31 – cea care prevedea organizarea turului 2 de scrutin. În acest context, avocata a menționat că BEC-ul actual nu are atribuții în reluarea procesului electoral.
„Interdicția pentru domnul Georgescu se referă la un nou tur și este dispusă de un nou BEC. Dacă se va relua turul 2, se va relua și componența BEC din noiembrie – adică exact cea din momentul anunțării anularii alegerilor”, a precizat Mocanu.
În cel mai pesimist scenariu, adaugă ea, BEC-ul ar fi trebuit deja să-și suspende activitatea, în așteptarea clarificărilor legale. „Acum ar trebui să vedem dacă se mai organizează turul 1 sau se reia direct turul 2”, a spus avocata.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 17:36 - Probleme uriașe pentru Real Madrid: Thibaut Courtois, OUT 6 săptămâni înaintea meciurilor din Champions League
- 17:13 - Buget uriaș pentru conflict: Trump solicită Congresului 200 de miliarde de dolari pentru a opri războiul cu Iran
- 16:49 - Agent șef de la Penitenciarul Ploiești, acuzat că a luat mită pentru a introduce telefoane și alcool în închisoare
- 16:08 - Proiectul de buget prezentat de Ministerul Finanțelor a fost avizat favorabil, Ora 17:00, ședință de guvern
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News











