Ionuț Stroe, purtător de cuvânt PNL: „Încercăm să asigurăm plasa socială, dar nu trebuie aruncat în aer deficitul pe 2022”

Ionuț Stroe, purtător de cuvânt PNL: „Încercăm să asigurăm plasa socială, dar nu trebuie aruncat în aer deficitul pe 2022”
Se încearcă asigurarea unei plase de siguranță pentru cei cu pensii mici, dar numai pe perioada sezonului rece, atunci când facturile la utilități cresc
Purtătorul de cuvânt al PNL a declarat, în emisiunea „Legile Puterii” că se încearcă asigurarea unei plase de siguranță pentru cei cu pensii mici, dar numai pe perioada sezonului rece, atunci când facturile la utilități cresc.
„Încercăm să aisigurăm o plasă socială pentru trecerea peste creșterea prețurilor la utilități și a creșterii inflației, dar nu trebuie să aruncăm în aer deficitul pe anul viitor. E foarte greu să asiguri o economie functională, iar pe de altă parte să asiguri această plasă socială. Domnul ministru Marius Budăi dă asigurări că sunt bani, vom vedea cum echilibrăm aceste cheltuieli. Este un ajutor de iarnă, care dispare odată cu venirea primăverii, odată cu venirea sezonului cald, atunci când cheltuielile cu încălzirea vor scădea”, a declarat Ionuț Stroe în emisiunea „Legile Puterii”
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 23:56 - Anca Alexandrescu, critici dure la adresa lui Ilie Bolojan: "Avem nevoie de un guvern care să facă ordine în țară"
- 20:16 - Un obiect exploziv din Al Doilea Război Mondial a explodat la un foc de tabără, în Austria: cinci copii răniți
- 17:14 - Sondaj CURS: Românii cred că Ilie Bolojan trebuie să demisioneze. AUR și PSD rămân în topul preferințelor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News














