Liber cu animale de companie pe plajele de la Marea Neagră. Legea a fost promulgată

Liber cu animale de companie pe plajele de la Marea Neagră. Legea a fost promulgată
Lesa, punguţa şi hamul sunt OBLIGATORII
Legea USR care permite accesul cu animale de companie pe plajele de la Marea Neagră a fost promulgată de preşedintele Klaus Iohannis. Punguţa, lesa şi hamul se află printre condiţiile accesului.
Potrivit Cristinei Rizea USR , autorul legii, aceasta prevede acces liber pe plajă cu animalele de companie în extrasezon, acces liber cu animalele de companie pe plajă, în sezon, cu acordul operatorului de plajă. De asemenea, USR anunţă că este obligatoriu ca animalul de companie să fie ţinut în lesă sau ham, iar persoana care însoţeşte animalul de companie la plimbare pe plajă este obligată să îi strângă mizeria.
Poliţia Locală, poliţia naţională şi jandarmeria vor avea atribuţii de control pentru respectarea legii.
Citiți și Vrei să mergi cu animalul de companie pe plajă? De astăzi trebuie să respecți reguli noi
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 23:56 - Anca Alexandrescu, critici dure la adresa lui Ilie Bolojan: "Avem nevoie de un guvern care să facă ordine în țară"
- 20:16 - Un obiect exploziv din Al Doilea Război Mondial a explodat la un foc de tabără, în Austria: cinci copii răniți
- 17:14 - Sondaj CURS: Românii cred că Ilie Bolojan trebuie să demisioneze. AUR și PSD rămân în topul preferințelor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News














