Ministerul Sănătății: Cele două cazuri suspecte de îmbolnăvire cu virusul hepatitic necunoscut au fost infirmate

Ministerul Sănătății: Cele două cazuri suspecte de îmbolnăvire cu virusul hepatitic necunoscut au fost infirmate
Cazurile erau înregistrate la un copil de 10 ani și altul de 8 luni
Ministerul Sănătății a anunțat luni că cele două cazuri suspecte de îmbolnăvire cu virusul hepatitic de cauză necunoscută au fost infirmate.
Cazurile erau înregistrate la un copil de 10 ani și altul de 8 luni.
Ca urmare a acestor diagnostice, în România nu a fost depistat, până în prezent, niciun caz de hepatita severă de cauză necunoscută.
„Cele două cazuri suspecte de îmbolnăvire cu virus hepatitic de cauză necunoscută ale unor copii de 10 ani, respectiv 8 luni au fost infirmate.
Pentru o corectă informare a opiniei publice, precizăm că, în România, nu a fost depistat, până în prezent, niciun caz de hepatita severă de cauză necunoscută”, au precizat reprezentanții Ministerului Sănătății.
Citește și:
- 10:45 - Ninge în centrul țării. Drumarii intervin pe DN1
- 10:14 - Toți cei 5 marinari aflați pe remorcherul scufundat în zona Portului Midia, declarați morți
- 09:55 - A început ședința Coaliției, pentru deblocarea impasului legat de buget. Bolojan ar putea să accepte amendamentele PSD, la intervenția lui Nicușor Dan – SURSE/VIDEO
- 09:13 - Incendiu la Spitalul Bălăceanca. A fost activat Planul Roșu de intervenție
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News











