O sucursală a unei bănci austriece din Cluj a fost vandalizată cu mesaje împotriva Austriei (FOTO)

O sucursală a unei bănci austriece din Cluj a fost vandalizată cu mesaje împotriva Austriei (FOTO)
O sucursală a băncii austriece Raiffeisen Bank a fost vandalizată vineri,
Revolta românilor după ce țara noastră nu a fost acceptată în spațiul Schengen a atins cote maxime. La Cluj, o sucursală a unei bănci austriece a fost vandalizată.
O sucursală a băncii austriece Raiffeisen Bank a fost vandalizată vineri, pe clădire și pe geamuri fiind scrise mesajele „Nazi bank” și „Nazis = Austria”, iar poliția a deschis o anchetă și face acum cercetări pentru a-i găsi pe autori, scrie cluj24.ro, care citează informații din comunicatul Poliției.
„Polițiștii din cadrul Poliției municipiului Cluj-Napoca – Secția 4 Poliție au demarat verificări din oficiu, în vederea stabilirii situației de fapt și aplicării măsurilor legale, aspecte care urmează a fi înaintate unității de parchet”, a transmis Poliția Cluj.
„Menționăm că până în prezent nu au fost depuse plângeri, în continuare, rezultatele verificărilor urmând a fi analizate de reprezentanții parchetului, în ceea ce privește derularea ulterioară a cercetărilor, în scopul tragerii la răspundere penală a persoanelor implicate”, se mai arată în comunicat.
IPJ Cluj a precizat că a întreprins „activități specifice” pentru combaterea unor astfel de evenimente pe viitor
Sursa: Realitatea de Cluj
Citește și:
- 15:34 - Moscova transmite un mesaj dur: participarea la operațiunea SUA în Ormuz înseamnă implicare directă în război
- 14:50 - Asigurări de la autorități: stocurile de combustibil depășesc 2 milioane de tone, piața rămâne stabilă
- 13:22 - Românii reciclează din ce în ce mai mult
- 12:28 - Cât te costă să treci pe GPL în 2026 și cât poți economisi la fiecare plin. Șoferii români se uită tot mai mult spre gaz, odată cu explozia prețurilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News











