Sorin Cîmpeanu a făcut anunțul așteptat de toți părinții: ”Pe 13 septembrie vom putea începe şcoala normal”

Sorin Cîmpeanu a făcut anunțul așteptat de toți părinții: ”Pe 13 septembrie vom putea începe şcoala normal”
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a declarat, vineri, că este optimist în ceea ce priveşte începerea anului şcolar 2021/2022 pe data de 13 septembrie.
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a declarat, vineri, că este optimist în ceea ce priveşte începerea anului şcolar 2021/2022 pe data de 13 septembrie.
"Cu toţii sperăm să nu existe un alt val pandemic. Sunt convins că pe 13 septembrie (...) vom putea să începem şcoala normal, cu prezenţă fizică, fără a avea şcoli în care să se impună un regim de predare on-line, obligat de rata de infectare crescută. Pe de altă parte, ne pregătim puternic pentru digitalizarea educaţiei şi sunt convins că vor fi situaţii ca acolo unde vor fi întrunite toate condiţiile - şi mă refer aici la conectivitate, disponibilitatea echipamentelor şi pregătirea accentuată a cadrelor didactice pentru predarea on-line şi existenţa platformelor de evaluare şi examinare dedicată, specializată - în funcţie de specificul disciplinei, se vor putea susţine şi ore on-line, de data asta voluntar, fără a fi obligat cineva. Doar cei care doresc să promoveze acest sistem de învăţământ vor avea ocazia", a declarat, la Antena 3, ministrul Educaţiei.
Sorin Cîmpeanu a adăugat că unul dintre "punctele bune" ale acestei pandemii a fost îmbunătăţirea abilităţilor digitale ale elevilor şi profesorilor, conştientizarea importanţei predării digitale, acolo unde ea se potriveşte.
"Pentru că suntem obligaţi să luăm în considerare şi alte variante, vom solicita ca în contractul de şcolarizare să prevedem situaţia în care, dacă vom fi obligaţi să mai trecem la predarea on-line, să acceptăm de la bun început cu toţii că lucrăm cu camerele deschise", a subliniat Cîmpeanu.
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 12:28 - Cât te costă să treci pe GPL în 2026 și cât poți economisi la fiecare plin. Șoferii români se uită tot mai mult spre gaz, odată cu explozia prețurilor
- 10:45 - Ninge în centrul țării. Drumarii intervin pe DN1
- 10:14 - Toți cei 5 marinari aflați pe remorcherul scufundat în zona Portului Midia, declarați morți
- 09:55 - A început ședința Coaliției, pentru deblocarea impasului legat de buget. Bolojan ar putea să accepte amendamentele PSD, la intervenția lui Nicușor Dan – SURSE/VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News











