SORIN OVIDIU VÎNTU DĂ CĂRȚILE PE FAȚĂ: STATUL A CREAT FNI, CĂDEREA FNI S-A FĂCUT CU GIRUL STATULUI - VIDEO

SORIN OVIDIU VÎNTU DĂ CĂRȚILE PE FAȚĂ: STATUL A CREAT FNI, CĂDEREA FNI S-A FĂCUT CU GIRUL STATULUI - VIDEO
Sorin Ovidiu Vîntu, interviu în exclusivitate acordat Ancăi Alexandrescu, la Culisele Statului Paralel
Omul de afaceri Sorin Ovidiu Vîntu a aruncat bomba, într-un interviu în exclusivitate acordat Ancăi Alexandrescu, la Culisele Statului Paralel. Întrebat despre cea mai controversată afacere de care este asociat numele său, FNI, Vîntu a afirmat că totul a fost perfect legal cât timp el a deținut controlul.
S.O. Vîntu: "Eu am fost condamnat cu 100 de ani de pușcărie ca să se dea satisfacție unui public nătâng. Și am fost condamnat pentru spălare de bani, nu pentru furturi. O porcărie, evident, pentru că spălarea de bani presupune că banii folosiți într-o afacere, într-un transfer bancar, sunt bani obținuți legitim.
Sorin Ovidiu Vîntu dezăluie de ce este speriată actuala putere de Călin Georgescu – VIDEO
V-am spus că nu s-a furat niciun leu de acolo, iar banii mei erau perfect legitimi.
Anca Alexandrescu: Totuși, domnule Vîntu, afacerea sau acest sistem piramidal, spre deosebire de Caritas, a fost făcut cumva cu garanția statului român, ca să dea credibilitate acestei afaceri. CEC-ul l-a garantat.
Sorin Ovidiu Vîntu îl dinamitează pe Băsescu: Este cel mai mare trădător pe care România l-a avut după Pacepa.
S.O. Vîntu: De acord, Banca Agricolă de asemenea. Numai că eu am vândut acest fond de investiții către Centrocop în 1997. Banca Agricolă, CEC-ul, au intrat ca acționari în FNI, mult după ce am vândut eu."
Sorin Ovidiu Vântu a dezvăluit cum a fost sabotat și îngropat Petromservice. Am fost pe lista celor care trebuiau nimiciți - VIDEO
Citește și:
- 16:49 - Agent șef de la Penitenciarul Ploiești, acuzat că a luat mită pentru a introduce telefoane și alcool în închisoare
- 16:08 - Proiectul de buget prezentat de Ministerul Finanțelor a fost avizat favorabil, Ora 17:00, ședință de guvern
- 15:57 - Statele Unite își mențin obiectivele în Iran: „Nu îi vom permite să obțină arma nucleară”
- 15:34 - Moscova transmite un mesaj dur: participarea la operațiunea SUA în Ormuz înseamnă implicare directă în război
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News











