BNR PROGNOZEAZĂ O SCĂDERE TREPTATĂ A INFLAȚIEI PÂNĂ LA 3,3 % ÎN 2027

BNR PROGNOZEAZĂ O SCĂDERE TREPTATĂ A INFLAȚIEI PÂNĂ LA 3,3 % ÎN 2027
BNR estimează că rata anuală a inflației va ajunge la 5,1% la finalul trimestrului al doilea din 2025, urmând o traiectorie descendentă până la 3,3% în primul trimestru din 2027
Banca Națională a României (BNR) estimează că rata anuală a inflației va ajunge la 5,1% la finalul trimestrului al doilea din 2025, urmând o traiectorie descendentă până la 3,3% în primul trimestru din 2027, conform Raportului asupra inflației publicat în mai 2025.
Pe termen scurt, inflația este așteptată să fluctueze ușor, cu o creștere marginală în iunie și septembrie 2025, înainte de a începe o scădere mai susținută din trimestrul al patrulea. BNR preconizează un nivel de 4,6% în decembrie 2025, iar revenirea în intervalul-țintă de inflație este anticipată în trimestrul al treilea din 2026.
O influență semnificativă asupra acestei evoluții o are expirarea schemei de plafonare a prețurilor la energia electrică în iunie 2025, cu o majorare estimată de 15% în luna iulie. Această prognoză este însă însoțită de riscuri în sens ascendent.
Comparativ cu proiecția din februarie, inflația este revizuită în creștere, cu +0,8 puncte procentuale pentru decembrie 2025 și +0,3 puncte pentru sfârșitul anului 2026. Factorii principali ai acestor ajustări sunt inflația de bază mai ridicată și scumpirile prognozate la energie electrică, compensate parțial de prețurile mai scăzute ale combustibililor în 2025.
Cu toate aceste ajustări, BNR avertizează că riscurile privind inflația rămân orientate în continuare în sus.
Sursa: Realitatea Financiara
Citește și:
- 12:39 - ANAF anunță controale la benzinării în contextul scumpirilor de carburanți
- 08:01 - Trump amenință cu distrugerea zăcământului iranian South Pars dacă Iranul atacă din nou instalațiile de GNL din Qatar
- 07:57 - Carburanții s-au scumpit din nou: motorina premium trece de 10 lei pe litru în unele benzinării
- 08:00 - Traian Băsescu avertizează populația: „Avem două războaie care se află la distanțe mici!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News










