CIOLACU, MARGINALIZAT DE URSULA VON DER LEYEN. ȘEFA CE, TĂCERE TOTALĂ DESPRE ÎNTÂLNIREA CU PREMIERUL ROMÂN

CIOLACU, MARGINALIZAT DE URSULA VON DER LEYEN. ȘEFA CE, TĂCERE TOTALĂ DESPRE ÎNTÂLNIREA CU PREMIERUL ROMÂN
Ursula von der Leyen, președintele Comisiei Europene, l-a marginalizat pe Ciolacu
Ursula von der Leyen, președintele Comisiei Europene, l-a marginalizat pe Ciolacu: nici un comunicat de presă, nici o postare pe rețelele sociale sau o fotografie comună, după discuțiile de joi cu șeful Guvernului României. La vizită ar fi participat și ministrul de Finanțe, Marcel Boloș, dar nici măcar Guvernul României nu-l menționează.
Pe pagina de internet a Guvernului sunt postate trei fotografii și un filmuleț de 11 secunde de la întrevederea Ciolacu-von der Leyen.
Întrevederea cu Ciolacu este menționată în calendarul activităților lui von der Leyen din 22 august, dar nu se regăsește nici un comunicat de presă emis după discuții. Întâlniri cu alți premieri sunt menționate pe Twitter: de exemplu, la 8 iulie, von der Leyen a postat un scurt film de la discuțiile cu premierul olandez Dick Schoof.
Cea cu premierul României, nu este menționată pe Twitter.
Ciolacu a organizat o conferință de presă după întâlnirea cu președintele Comisiei Europene, în care a spus că a discutat despre portofoliul viitorului comisar din partea României și renegocierea PNRR.
Deși alți premieri profitau de vizita la Bruxelles pentru a avea discuții și cu alți oficiali europeni, informațiile publicate pe site-ul Guvernului nu menționează alte întrevederi.
Citește și:
- 09:55 - A început ședința Coaliției, pentru deblocarea impasului legat de buget. Bolojan ar putea să accepte amendamentele PSD, la intervenția lui Nicușor Dan – SURSE/VIDEO
- 08:16 - Arabia Saudită avertizează că își rezervă dreptul de a riposta militar împotriva Iranului
- 08:10 - Preşedintele Nicuşor Dan, vizită la Bruxelles. Se întâlneşte cu secretarul general al NATO şi participă la reuniunea Consiliului European
- 08:07 - BLOCAJ total pe buget: liderii Coaliției, din nou în ședință de urgență. De la ce a pronit scandalul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News










