PÂINEA continuă să se SCUMPEASCĂ! Avertismentul îngrijorător al experților: de ce nu există premisele unei ieftiniri

PÂINEA continuă să se SCUMPEASCĂ! Avertismentul îngrijorător al experților: de ce nu există premisele unei ieftiniri
Pâinea continuă să se scumpească și în acest an
Pâinea continuă să se scumpească și în acest an. Este avertismentul specialiștilor din industria alimentară. Aceștia spun că deși prețul grâului a scăzut, pâinea nu se va ieftini deoarece în ultimul timp s-a lucrat în pierdere.
Specialiștii din industria alimentară spun că și producătorii, la rândul lor, s-au confruntat cu scumpiri foarte mari, de la utilități până la alimentele de bază, iar în ultimul timp au fost nevoiți să lucreze în pierdere.
Practic, asta înseamnă că prețul pâinii va rămâne la un nivel ridicat și în acest an pentru că - spun producătorii - aceștis trebuie să își recupereze pagubele.
Așa se explică faptul că pâinea și-a dublat prețul într-un singur an. Dacă în trecut, pentru o franzelă, plăteam 1 leu - 1,5 lei, acum am ajuns să pltim între 2 și 3 lei pentru aceeași franzelă.
De asemenea, pâinea intermediară a ajun să coste și 10 lei - un preț foarte mare pentru cei mai mulți oameni, care sunt nevoiți să traiască cu o pensie sau un salariu de 2000 de lei pe lună.
Specialiștii spun că această situație nu se va remediat în acest an, prețurile la pâine rămânând ridicate și în următoarea perioadă.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:16 - Un obiect exploziv din Al Doilea Război Mondial a explodat la un foc de tabără, în Austria: cinci copii răniți
- 17:14 - Sondaj CURS: Românii cred că Ilie Bolojan trebuie să demisioneze. AUR și PSD rămân în topul preferințelor
- 17:10 - Miting în Piața Victoriei înainte de votul pe moțiune: susținătorii lui Bolojan, chemați în stradă și la Oradea
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News














