Advertising
România produce tot mai puțină energie, dar importă tot mai mult - date OFICIALE

România produce tot mai puțină energie, dar importă tot mai mult - date OFICIALE
Scris deRealitatea de Tulcea
Publicat28 feb. 2026, 10:30
Actualizat28 feb. 2026, 10:33
Producția de energie a României a coborât în 2025 sub pragul critic de 50 TWh, iar importurile au continuat să crească. Deși consumul intern a scăzut ușor, producția a scăzut și mai mult, ceea ce a împins țara spre un deficit energetic mai mare decât în 2024, arată datele din Sistemul Energetic Național.
Citește și
- 15:50Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 10:43Descinderi și controale în Complexul Dragonul Roșu. Comercianții de echipamente, verificați de autorități
- 10:22Elon Musk, recul financiar uriaș: acțiunile Tesla și SpaceX îl trag în jos
- 09:27Canicula pune stăpânire pe România! Temperaturile urcă până la 35 de grade și apare prima noapte tropicală în Capitală
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News


























