PROCURORII CSM CER SANCȚIONAREA DIANEI ȘOȘOACĂ DUPĂ DECLARAȚIILE SCANDALOASE ALE EUROPARLAMENTAREI

PROCURORII CSM CER SANCȚIONAREA DIANEI ȘOȘOACĂ DUPĂ DECLARAȚIILE SCANDALOASE ALE EUROPARLAMENTAREI
Procurorii din Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) solicită sancționarea europarlamentarului Diana Iovanovici Șoșoacă, după ce aceasta a lansat o serie de atacuri verbale dure la adresa magistraților.
Procurorii din Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) solicită sancționarea europarlamentarului Diana Iovanovici Șoșoacă, după ce aceasta a lansat o serie de atacuri verbale dure la adresa magistraților. Într-un comunicat oficial, CSM subliniază că afirmațiile sale sunt de natură să afecteze grav reputația sistemului judiciar și să instige la nerespectarea legii.
Potrivit CSM, Diana Șoșoacă a folosit un limbaj ofensator în postări publicate pe rețelele de socializare, în care i-a numit pe procurori „otrepe, swingeri, drogați, hoți” și i-a acuzat de corupție. Totodată, aceasta a amenințat că va aduce acuzațiile în fața autorităților din SUA, susținând că va „pune aceste lucruri pe masa Pentagonului și la Casa Albă.”
În urma acestor declarații, Parchetul General și Poliția s-au autosesizat și au deschis un dosar penal, investigând posibile fapte de amenințare și instigare la ură.
„Utilizarea unor expresii precum «incompetenți, inculți, hoți, mizerii ordinare» lezează grav reputația profesională a procurorilor și afectează independența sistemului judiciar. Astfel de atacuri trebuie combătute ferm, pentru a nu permite crearea unei percepții false asupra justiției în societate”, arată reprezentanții Secției pentru procurori din cadrul CSM.
În urma incidentului, autoritățile analizează dacă afirmațiile Dianei Șoșoacă intră sub incidența legii și dacă acestea pot atrage sancțiuni penale. CSM subliniază că „procurorii sunt supuși rigorilor legii și aplicarea acesteia poate genera nemulțumiri, dar acest lucru nu justifică atacuri de acest gen”.
În timp ce reacția instituțiilor judiciare este fermă, Diana Șoșoacă nu a făcut niciun pas înapoi, continuând să își exprime opiniile critice la adresa sistemului judiciar. Rămâne de văzut ce măsuri vor fi luate în urma anchetei.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 09:55 - A început ședința Coaliției, pentru deblocarea impasului legat de buget. Bolojan ar putea să accepte amendamentele PSD, la intervenția lui Nicușor Dan – SURSE/VIDEO
- 08:16 - Arabia Saudită avertizează că își rezervă dreptul de a riposta militar împotriva Iranului
- 08:10 - Preşedintele Nicuşor Dan, vizită la Bruxelles. Se întâlneşte cu secretarul general al NATO şi participă la reuniunea Consiliului European
- 08:07 - BLOCAJ total pe buget: liderii Coaliției, din nou în ședință de urgență. De la ce a pronit scandalul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News










